سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
اخبار اقتصادی

مطالب محبوب

واشنگتن مجوز تحویل هواپیماهای ATR و ایرباس به ایران را صادر نمی کند

واشنگتن مجوز تحویل هواپیماهای ATR و ایرباس به ایران را صادر نمی کند

مقام ارشد آمریکایی گفت: دولت آمریکا بعید است مجوزی صادر کند که بر اساس آن به شرکت های ایرباس و ای تی آر اجازه دهد به ارائه خدمات هوانوردی به ایرلاین های ایرانی ادامه دهند.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس به نقل از فایت گلوبال، این مقام آمریکایی همچنین گفت دولت آمریکا بعید است با درخواست جدید ای تی آر برای تحویل تعداد بیشتری هواپیما به ایرلاین‌های ایرانی موافقت کند.

مارشال بیلینگسلا، دستیار وزیر خزانه داری آمریکا در امور تامین مالی تروریسم گفت تولید کنندگان هواپیما برای پشتیبانی کامل از هواپیماهای ارسال شده به ایرلاین های ایرانی باید «مجوزهایی از ما دریافت کنند»... «اما در این مرحله، من فکر می کنم ما در موقعیتی نیستیم، اعلام کنیم که چنین مجوزهایی را صادر خواهیم کرد.»

بیلینگسلا همچنین خاطرنشان کرد آمریکا بعید است با درخواست جدید ای تی آر برای تحویل تعداد بیشتری هواپیما به ایرلاین‌های ایرانی موافقت کند. «ما در موقعیتی نیستیم که در این زمان انعطاف بیشتری برای معاملات با ایران نشان دهیم.»

این مقام آمریکایی گفت از زمان لغو این مجوزها، آمریکا «شاهد افزایش در خریدهای پنهانی قطعات یدکی از سوی ایرانی‌ها بوده است.»


منبع : فارس

برچسب ها : واشنگتن مجوز تحویل هواپیماهای ATR و ایرباس به ایران را صادر نمی کند ,

گرانی مسکن اجتناب ناپذیر است/ در پیش رو بودن افزایش ۶۰ درصدی قیمت‌ها

گرانی مسکن اجتناب ناپذیر است/ در پیش رو بودن افزایش ۶۰ درصدی قیمت‌ها

دبیر انجمن انبوه سازان اصفهان گفت: با توجه به شرایط اقتصادی گرانی مسکن اجتناب ناپذیر است اما به افرادی که واقعا به خانه نیازمندند توصیه می‌کنم خرید خود را انجام دهند.

احمد تولا در گفت‌وگو با ایمنا، با اشاره به قیمت مسکن در اصفهان گفت: با وضعیتی که در مسکن وجود دارد، قطعاً گرانی اجتناب ناپذیری خواهیم داشت، البته گرانی طوری نخواهد بود که با جهش همراه باشد، درصورتی جهش اتفاق می‌افتد که پول‌های سرگردان به بخش مسکن وارد شود.

وی با اشاره به میزان افزایش قیمت مسکن در اصفهان افزود: در اصفهان حدود ۱۵ الی ۲۰ درصد افزایش قیمت را تجربه کرده‌ایم که این روند رو به رشد است.

دبیر انجمن انبوه سازان اضافه کرد: گرانی مسکن با توجه به افزایش پول‌های سرگردان یک امر اجتناب ناپذیر است که اگر این مبالغ به سمت بازار مسکن به جای بازار سکه و ارز وارد شود هم منجر به اشتغال شده و هم گردش مالی خوبی را در کشور رقم خواهد زد.

تولا با اشاره به اقدامات دولت که مانع ورود سرمایه به سمت بازار مسکن شد ادامه داد: افزایش سودهای بانکی از ۱۵ به ۲۰ درصد باعث شد تا سرمایه‌ها مجددا وارد بانک ها شود، از این رو از ابتدای سال جدید بازار مسکن با مشکلات جدی همراه شده است.

اخذ مالیات از واحدهای خالی محقق نمی‌شود :

وی در پاسخ به اینکه آیا اخذ مالیات از واحدهای خالی می‌تواند در رونق خرید و فروش موثر باشد یا خیر گفت: این امر محقق نخواهد شد، دولت در این مورد مخالفت کرده است، زیرا مسائلی مانند فرار از مالیات بوجود می آید، از طرفی باید دید آیا واقعا خانه خالی داریم یا اینکه فقط تصوری از خانه خالی وجود دارد؟ که بررسی این موضوع هم زمان بر و هم هزینه بر است.

دبیر انجمن انبوه سازان اضافه کرد: علت وجود خانه‌های خالی چند مسئله است، یکی اینکه رکود چند ساله باعث جلوگیری از تولید مسکن شده است، به بیانی دیگر افرادی که تولید کردند قصد فروش داشتند اما به دلیل نبود تقاضا خانه‌ای فروخته نشد و خانه های آماده باقی مانده و واحد جدید هم ساخته نشد.

نفروختن خانه احتکار نیست :

تولا افزود: علت دیگر فرهنگی است و آن این است که مردم مطمئن ترین مکان برای سرمایه گذاری را بخش مسکن می‌دانند. البته با توجه به مشکلات اقتصادی باید این حق را به آنان داد، اما ورود حجمی از سرمایه‌ها در سالیان گذشته منجر شده تا بازار کمی اشباع شود.

دبیر انجمن انبوه سازان تصریح کرد: بنابراین اگر خانه افراد فروش رفت سودی حاصل می‌شود و در غیر این صورت خانه همانطور باقی می‌ماند تا گران تر شده و بعد فروخته شود. البته اسم این کار را احتکار نمی‌توان گذاشت بلکه نوعی اطمینان است.

سالانه ۶۰۰ هزار واحد مسکن نیاز است :

تولا در پاسخ به اینکه سالانه چه تعداد به مسکن نیاز است؟ گفت: طبق آخرین آماری که از وزارت راه به دست آمده ۶۰۰ هزار واحد در کل کشور باید ساخته شود. البته به نظر من این عدد تنها نیاز حاشیه نشینان و خانه‌های غیر استاندارد است.

وی در خصوص خانه‌های غیر استاندارد اصفهان گفت: با توجه به اینکه در سراسر اصفهان شهرک‌هایی مانند بهارستان، سپاهان شهر و فولادشهر ساخته شد، اصفهان وضعیت بهتری نسبت به سایر شهرها در این خصوص دارد. البته در خصوص نیاز اصفهان به واحدهای خالی آمار دقیقی در دست نیست.

اگر نیاز دارید همین امروز خرید کنید :

دبیر انجمن انبوه سازان در پاسخ به اینکه با توجه به وضعیت اقتصاد آیا به سرمایه گذاری در بخش مسکن توصیه می‌کنید گفت: توصیه‌ من این است آن‌هایی که واقعا به خانه نیاز دارند خرید کنند، متاسفانه تا زمانی که چیزی گران نشده خرید نمی‌کنیم و همین عاملی برای رکود و جهش قیمت‌هاست.

انتظار مسکن برای افزایش ۶۰ درصدی قیمت‌ها :

تولا در پاسخ به اینکه آیا قیمت ها کاهش خواهد داشت و یا خیر تصریح کرد: بعید است شاهد کاهش قیمت باشیم، امروز قیمت‌ها به طور سرسام آوری افزایش داشته و در آینده هم به طور متوسط شاهد افزایش ۶۰ درصدی قیمت‌ها خواهیم بود.

وی با اشاره به هزینه بالای ساخت مسکن که در افزایش قیمت‌ها موثر است گفت: برای ساخت هر متر مکعب خانه باید هزینه ۶۰۰ هزار تومانی در قبال خدمات نظام مهندسی، تامین اجتماعی، آتش نشانی و ... پرداخت شود. این درحالی است که هزینه ساخت و هزینه زمین را باید به کل ساخت اضافه کرد.

تامین اجتماعی در قبال هزینه دریافتی هیچ خدماتی نمی‌دهد :

دبیر انجمن انبوه سازان با انتقاد از رویه تامین اجتماعی برای ساخت مسکن گفت: برای ساخت خانه باید هزینه هنگفتی به تامین اجتماعی پرداخت شود در صورتی که این سازمان هیچ تعهدی برای ارائه خدمات نمی‌دهد! این درحالی است که شهرداری سالانه ۱۰ یا ۲۰ درصد در کسب پروانه تخفیف قائل می‌شود اما این روند تامین اجتماعی باعث بی اثر شدن این اقدام شهرداری می‌شود.

تولا گفت: متأسفانه این روند قانونی شده و از این قانون تفسیرهای متفاوتی می‌شود، طبق این بخش نامه ۱۵ درصد از هزینه پروانه ساختمانی باید به تأمین اجتماعی داده شود، اما تفسیر تامین اجتماعی از این روند این‌گونه است که این ۱۵ درصد از عوارض، تراکم، جرایم و سهم آتش نشانی که در پروانه پرداخت شده است باید گرفته شود در صورتی که ۱۵ درصد تنها باید از بخش عوارض گرفته شود.

وی تصریح کرد: همچینین این هزینه باید در ۳۶ ماه پرداخت شود در صورتی که اینطور نیست و جالب تر اینکه تامین اجتماعی در قبال پرداخت این هزینه باید کارگران را بیمه کند در صورتی که در قبال این موضوع هزینه جداگانه‌ای طلب میکند. این اداره مدعی است در صورتی که حادثه ای برای کارگران رخ داد، هزینه بازنشستگی را به خانواده کارگر آنان می پردازیم، در صورتی که سازنده می‌تواند این کار را با این مبلغ انجام دهد و نیازی نیست هزینه‌ای به تامین اجتماعی بابت حادثه‌ای که مشخص نیست رخ دهد یا خیر پرداخت شود.


منبع : khabarfarsi.com

برچسب ها : گرانی مسکن اجتناب ناپذیر است/ در پیش رو بودن افزایش ۶۰ درصدی قیمت‌ها ,

افزایش وام مسکن جوانان به ۲۱۳ میلیون تومان با بازپرداخت ۲۰ ساله

افزایش وام مسکن جوانان به ۲۱۳ میلیون تومان با بازپرداخت ۲۰ ساله

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از بانک عامل بخش مسکن، محمد حسن مرادی اعلام کرد: سقف تسهیلات اعطایی و مبالغ واریزی برای حساب‌های پس‌انداز مسکن جوانان افتتاحی سال ۱۳۹۷ در مناطق مختلف جغرافیایی افزایش یافت.

وی ادامه داد: بر این اساس، سقف تسهیلات متعلقه در پایان سال پنجم برای حساب‌های افتتاحی طی سال‌ جاری در شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها به ترتیب ۹۱۰، ۷۶۰ و ۶۱۰ میلیون ریال و در پایان سال پانزدهم به ترتیب ۲.۱۳۰، ۱.۷۷۰ و ۱.۴۲۰ میلیون ریال خواهد بود.

به گفته این مقام مسئول در شبکه بانکی حداکثر تسهیلات اعطایی بر اساس تقسیم بندی جغرافیای در شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها توسط بانک مرکزی تعیین خواهد شد و حداکثر تسهیلات اعطایی با توجه به تقسیم بندی جغرافیایی (شهر تهران، شهرهای بزرگ و سایر شهرها) برای حساب های افتتاحی طی سال ۱۳۹۷ به ترتیب در پایان سال پانزدهم بالغ بر ۲.۱۳۰، ۱.۷۷۰ و ۱.۴۲۰ میلیون ریال در پایان سال ششم به ترتیب بالغ بر ۸۳۰، ۶۶۰ و ۱۰۰ میلیون ریال در پایان سال پنجم به ترتیب بالغ بر ۹۱۰، ۷۶۰ و ۶۱۰ میلیون ریال تعیین شده است.

مرادی اظهار کرد: چنانچه دارنده حسابی بخواهد در پایان سال پنجم تا پانزدهم از سقف تسهیلات فوق الذکر استفاده نماید باید سپرده گذاری خود را با مبالغی بیشتر آغازکند. برای افتتاح کنندگان حساب در سال ۱۳۹۷، ضرایب لازم برای استفاده از سقف تسهیلات در پایان سال پنجم ۷.۱۷ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهر تهران، ۵.۹۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه در شهرهای بزرگ و ۴.۸ برابر حداقل واریزی ماهیانه برای سایر شهرها است.

وی در این باره افزود: یکی از مزایای حساب پس انداز مسکن جوانان برنامه ای بودن حساب است و این امکان را به سپرده گذار می دهد که بتواند واریزی های خود را طی ۵ تا ۱۵ سال به صورت ماهیانه، سالیانه یا یکجا در زمان افتتاح حساب واریز کند.

به گفته این مقام مسئول، از دیگر مزایای این حساب، استفاده از تسهیلات جوانان برای خرید یا احداث و تکمیل یک واحد مسکونی، جعاله و توأم با حساب صندوق پس انداز مسکن یکم، اوراق گواهی حق تقدم به صورت انفرادی و زوجین خواهد بود.

وی تأکید کرد: هر کدام از سپرده گذارانی که در سال‌ جاری و قبل از صدور این بخشنامه اقدام به افتتاح حساب کرده‌اند باید برای اطلاع از کسری حساب و تکمیل موجودی به شعبه افتتاح کننده حساب مراجعه کنند.

به گزارش مهر، حداقل مبلغ واریزی ماهیانه برای افتتاح کنندگان حساب پس انداز مسکن جوانان در سال ۹۷ مبلغ ۳۸۰ هزار ریال بوده و در حال حاضر نرخ سود تسهیلات با سپرده از محل حساب پس انداز مسکن جوانان ۹ درصد و حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات ۲۰ سال است که بیشترین دوره بازپرداخت اقساط در شبکه بانکی کشور است.


منبع : خبرگزاری مهرهنوز هم وام‌های کم‌بهره‌وطولانی‌مدت،گره بی‌خانه‌ها را بازمی‌کند

هنوز هم وام‌های کم‌بهره‌وطولانی‌مدت،گره بی‌خانه‌ها را بازمی‌کند

تحلیلگران اقتصادی معتقدند جولان سفته‌بازار در بازار مسکن به سازندگان، متقاضیان مصرفی و حتی بنگاه‌ها آسیب می‌رساند؛ چراکه در یک مدت معدود بازار رونق می‌گیرد و در یک زمان طولانی به رکود می‌رود.

از زمستان سال گذشته که نرخ ارز فتح قله‌ها را یکی پس از دیگری آغاز کرد، آرامش از دیگر بازارها نیز رخت بست. بازار مسکن هم که سال‌ها تن بر رخوت و سکون داده بود، نتوانست از این نوسانات خود را در امان بدارد.

به نوشته مجله تجارت فردا،تغییر و تحولات اقتصادی کشور در چند ماه اخیر برای اکثر مردم جامعه بسیار محسوس بوده و یکی از این تحولات مهم در متغیرهای اقتصادی که اخیرا توجه زیادی را نیز به خود جلب کرده، افزایش نسبتا شدید قیمت در بازار مسکن و به طور خاص بازار مسکن تهران بود. افزایش قیمتی که قدرت خرید خانوارها را به طور قابل توجهی ضعیف و بخشی از متقاضیان مصرفی را به اجبار از بازار خارج کرد.

در سوی دیگر جهش نرخ ارز به طور مستقیم بر ارزش دارایی‌های وابسته به واردات مثل خودرو (به طور خاص خودروهای وارداتی) اثرگذار بود و قیمت آن‌ها را به شدت افزایش داد. طلا و سکه نیز با وجود ثبات و حتی افت ارزش هر اونس طلا در بازارهای جهانی، با افزایش قیمت شدید همراه شدند.

انتظارات تورمی بازار را به‌هم ریخت :

مجموع این موارد دست به دست هم داد که انتظارات تورمی به خصوص در مورد قیمت دارایی‌ها روند فزاینده‌ای به خود بگیرد و آهنگ رشد قیمت‌ها تسریع شود. در واقع پس از یک دوره رکودی نسبتا طولانی مدت و ثبات چند ساله و در برخی موارد حتی افت قیمت اسمی، اگرچه شروع دوره رونق و افزایش قیمت در بازار مسکن قابل پیش‌بینی بود، اما شدت آن بیش از حد انتظار بود.

یکی از اثرات مهم این اتفاق، بی‌ثباتی بازارها و افزایش انتظارات تورمی بود که مشخصا بر بازار مسکن هم اثرگذار شد. از لحاظ تئوری مسکن یک کالای غیرقابل تجارت و دارای بازار محلی است که ارتباط خیلی زیادی با نرخ ارز و اقلام وارداتی ندارد و از این رو نباید از محدود شدن روابط خارجی اثرپذیری قابل توجهی داشته باشد.

تاریخچه این بازار هم نشان می‌دهد که تحولات آن ارتباط چندانی به شدت و ضعف تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران نداشته است، اما آنچه در ماه‌های اخیر افزایش قیمت ارز و نااطمینانی‌ها از آینده برجام را با افزایش نسبتا شدید قیمت مسکن همراه کرد، بیشتر از همان بی‌ثباتی بازارها نشات می‌گیرد که موجب شده حجم عظیم نقدینگی ذخیره شده در حساب‌های بلندمدت بانکی به مرور به سمت این بازار و البته سایر بازارها روانه شود.

بر این اساس، تحریم‌ها و نوسان بازار ارز از یک طرف باعث جو روانی روی بازار مسکن می‌شود و از طرف دیگر، تا حدی نیز بر افزایش هزینه‌های ساخت و به خصوص بر روی مصالح و وسایل به کار رفته در فرآیند ساخت موثر هستند.

می‌توان گفت وجود یا نبود تحریم‌ها به خودی خود اثر مستقیم معناداری بر روند بلندمدت تحولات بازار مسکن ندارد و تنها در کوتاه‌مدت به آن شوک وارد می‌کند، اما رشد بالای نقدینگی در چند سال گذشته که موجب شده حجم عظیمی از نقدینگی ایجاد و انباشته شود، پتانسیل جهش قیمت در همه بازارها را به وجود آورده است که تحریم‌ها می‌تواند جرقه‌ای برای آن باشد.

علاوه بر این، چنین شرایطی بر انتظار فعالان بازار از تورم و افزایش قیمت‌ها نیز حایز اهمیت است. مسکن یک کالای غیرقابل تجارت است. در برخی موارد که بازار کالایی دچار مشکل می‌شود، دولت می‌تواند با واردات قیمت را به تعادل برساند. بازار گوشت و برنج در ایران بازاری است که به طور معمول دولت فعالیت مستمر دارد. اما آیا واردات مسکن برای افراد از سوی دولت امکان‌پذیر است؟

سوم این‌که مسکن از معدود بازارهایی در کشور است که درصد حضور بخش خصوصی در آن بسیار بالا است. در چنین فضایی آیا می‌توان اشخاص را مجبور کرد که کالای خود را به قیمتی زیر قیمت تعادلی که مدنظر دارند، بفروشند یا اجاره دهند.

بهترین راهکار برای کنترل بازار مسکن :

حال سوالی که ممکن است مطرح شود، این است که در شرایط موجود چه باید کرد؟ آیا دولت تنها باید نظاره‌گر باشد تا شاید در بلندمدت روند بازار اصلاح شود؟ نباید انتظار داشت دولت یا بخش‌های نظارتی منفعل باشند، بلکه دولت باید تمهیداتی بیاندیشد که بخش خصوصی به خوبی در این بازار فعال باشد. جولان سفته‌بازار در این بازار به سازندگان، متقاضیان مصرفی و حتی بنگاه‌ها نیز آسیب می‌رساند؛ چراکه در یک مدت معدود بازار رونق می‌گیرد و در یک زمان طولانی به رکود می‌رود.

چنانچه دولت همچون دولت‌های مترقی دنیا اقتصاد را با ثبات نگه دارد، آن هم با کنترل نقدینگی و تورم، آن زمان نگاه سفته‌بازی و دلالی از بین می‌رود و هر بخش براساس پیش‌بینی‌های صحیح اقتصادی رفتار خواهد کرد. این تمهیدات همه بازارها از جمله مسکن را می‌تواند سر و سامان دهد.

راهکار دوم، اخذ تمهیدات مشخص بخش مسکن است. قوانین و مقرراتی که به درستی نگاشته شود، می‌تواند در شرایط بحرانی تا حد بسیاری کمک حال دولت باشد. به طور نمونه، چنانچه بر خرید واحدهای مسکونی مازاد مالیات تصاعدی وضع شود یا بر درآمدهای اجاره بالاتر از حد مشخص مالیات‌های تصاعدی وضع شود، بسیاری از افزاد به این بازار به چشم بازار سرمایه‌گذاری نگاه نخواهند کرد.

پرداخت تسهیلات بلندمدت با بهره‌های کم به مسکن اولی‌ها با ساخت مسکن اجتماعی برای دهک‌های ضعیف جامعه یا پرداخت تسهیلات به شرکت‌هایی که در زمینه ساخت‌وساز انبوه فعال هستند، می‌تواند نتایج بهتری داشته باشد.

در همین حال، یکی از اصلی‌ترین اقدامات دولت، اصلاح ساختار پولی و بانکی کشور است و تا زمانی که اصلاحات اساسی صورت نگیرد، رونق کند می شود. کاهش سود بانکی توانست رونقی در بازار مسکن داشته باشد، اما در چند سال اخیر خیلی از دهک‌ها از تسهیلات جا مانده‌اند و این در حالی است که دهک‌هایی که حقوق کمتر از دو میلیون دارند، باید بیشتر مورد توجه دولت باشند تا بین عرضه و تقاضا توازن برقرار شود. توجه به مسکن استیجاری و حرکت عملیاتی برای استارت زدن این کار برای گام به گام خانه دار شدن می تواند مورد توجه قرار گیرد.

در نهایت می‌توان گفت دخالت‌های مستقیم و تحکمی و همچنین تعزیراتی هیچ‌کدام نمی‌تواند در شرایط موجود کمکی به بهبود وضعیت موجود کند. همان‌طور که تجربه‌های گذشته مشابه نیز گویای همین واقعیت است. تا روزگاری که دولت فکری اساسی برای مدیریت نقدینگی در اقتصاد نکند و هزینه‌های خود را سامان ندهد، این وضعیت بر بازار مسکن و سایر بازارها همچنان حاکم خواهد بود.


منبع : خبر انلاینسکه عقب نشینی روز قبل را جبران کرد؛ تأثیر منفی اظهارات یک نماینده مجلس بر بازار سکه

سکه عقب نشینی روز قبل را جبران کرد؛ تأثیر منفی اظهارات یک نماینده مجلس بر بازار سکه

بازار آزاد سکه بر خلاف روز گذشته، روندی صعودی را سپری کرد؛ افزایش نرخی که بیشتر تحت تأثیر اظهارات یک نماینده مجلس مبنی بر اینکه نحوه واگذاری سکه‌های پیش فروش شده با محدودیت‌هایی همراه خواهد شد، قرار داشت. همچنین نرخ ارز نسبت به روز شنبه افزایش اندکی داشت و درهم امارات با رشد ۷۴ تومانی، سیگنال رشد اندک را به دلار فرستاد.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ در دومین روز کاری هفته، هر سکه تمام طرح قدیم با رشد ۱۰ هزار تومانی نسبت به روز قبل، به قیمت ۲,۷۳۵,۰۰۰ تومان رسید.

همچنین هر سکه تمام طرح جدید تا لحظه تنظیم این خبر، ۲,۹۶۳,۰۰۰ تومان قیمت گذاری شده که نسبت به نرخ پایانی روز شنبه، ۱۰۰ هزار و ۵۰۰ تومان گران‌تر شده است.

هر نیم سکه بهار آزادی نیز در معاملات امروز، با افت ۱۵ هزار تومانی همراه شد و به قیمت ۱,۴۱۵,۰۰۰ تومان فروخته شد.

همچنین هر ربع سکه بهار آزادی در دومین روز هفته، ۷۵۳ هزار تومان ارزشگذاری شد که نسبت به روز قبل، ۳ هزار تومان گران‌تر شده است.

هر سکه یک گرمی نیز با افت ۵ هزار تومانی به رقم ۴۱۹ هزار تومان رسیده است. به نظر می‌رسد آنچه در روز‌های اخیر، بازار سکه را تحت تأثیر قرار داده است، ابتدا تمدید یک دوره چهار ماهه توسط گروه ویژه اقدام مالی در جهت تعلیق اقدامات متقابل علیه ایران بوده است. این اقدام سیگنال مثبتی را به بازار داخلی ارز و سکه ارسال کرده است و روز گذشته نیز شاهد کاهش قیمت در بازار سکه و ارز بودیم.

اما آنچه امروز فضای بازار را افزایش داده، واکنش فعالان بازار نسبت به اظهارات یک نماینده مجلس نسبت به بازار سکه است. بنا بر این گزارش، نماینده مردم گلپایگان در مجلس گفته است: ما در این طرح به دنبال این هستیم تا بتوانیم در بازار وضعیت عرضه و تقاضا را تنظیم کنیم. اگر دولت و بانک مرکزی نتوانستند در این زمینه موفق عمل کنند مجلس وظیفه دارد وارد عمل شود. قانونگذار تصمیم گرفته تا در این زمینه محدودیت ایجاد کند و این طرحی است که از طرف مجلس داده شده و لایحه‌ای از سوی بانک مرکزی ارائه نشده است که به هویت بانک مرکزی آسیب وارد کند.

علی بختیار در گفت وگو با ایسنا با اشاره به نحوه واگذاری سکه‌های پیش فروش شده بر اساس این طرح، بیان کرد: در این طرح به هر کس که سکه‌ پیش خرید کرده باشد، تنها ۱۰ سکه به او واگذار می‌شود و مابقی پولش برگردانده می‌شود.

اما آنچه در شرایط فعلی بازار مهم است، اعتماد مردم به سیاست‌گذار پولی و آرامش در بازار است، ولی با این اظهارات، به نظر می‌رسد که ممکن است مردم احساس کنند، بانک مرکزی به تعهدات خود پایبند نیست و دیگر در هیچ شرایطی به این نهاد اعتماد نخواهند کرد و با ورود به بازار‌های دیگر زمینه‌ساز نوسان شدیدی خواهند شد. در شرایط فعلی، بسیاری از معامله‌گران با جوسازی پیرامون اظهارات مبنی ‌بر ممنوعیت واگذاری سکه پیش‌فروش توانستند قیمت‌ها را نوسانی کنند.

بازار آزاد ارز با نوسان و حجم کم سپری می‌شود :

بر اساس این گزارش، بازار آزاد ارز در اوضاع کنونی با حجم معاملات کمتر نسبت به هفته قبل، همراه و بیشتر معامله گران تحت تاثیر بازار ثانویه ارز و امکان تامین از محل ۲۰ درصدی صادرات غیرنفتی قرار دارند. بر اساس این گزارش، نرخ دلار آمریکا در دومین روز هفته با رشد اندک نسبت به روز شنبه در کانال ۸۰۰۰ تومانی قیمت گذاری شده است.

هرچند با توجه به ممنوعیت خرید و فروش دلار آمریکا خارج از کانال ۴۲۰۰ تومان، ممکن است برخی دلالان بازار آزاد، نرخ‌های متفاوتی را ثبت کنند، با توجه به رشد اندک درهم امارات در کانال ۲۲۰۰ تومانی و تأثیر مستقیمی که این ارز بر نرخ دلار آمریکا در بازار داخلی دارد، می‌توان نتیجه گرفت که دلار در بازار امروز با رشد اندکی همراه شده است، زیرا برابری ثبات دلار به درهم در عدد۶۷/ ۳، ارزش درهم به ریال در میان معامله‌گران از اهمیت زیادی برخوردار است، چون با توجه به آن، ارزش دلار به ریال را می‌توان تخمین زد. همچنین در بازار امروز، هر یورو با رشد ۳۶۰ تومانی به رقم ۹۷۰۰ تومان و هر پوند انگلیس نیز با افزایش ۴۰۰ تومانی به رقم ۱۰۹۰۰ تومان رسیدند.

نرخ ۳۹ ارز در بانک مرکزی ثابت ماند :

بر اساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (یکشنبه دهم تیرماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار و ۶۱۰ ریال قیمت خورد.

همچنین نرخ هر پوند انگلیس بدون تغییر نسبت به روز شنبه ۵۶هزار و ۲۷۸ ریال و هر یورو نیز بدون تغییر در مدت مشابه ۴۹ هزار و ۸۰۷ ریال ارزش‌گذاری شد.

بنابراین، هر فرانک سوئیس ۴۳ هزار و ۳۵ ریال، کرون سوئد ۴ هزار و ۷۶۵ ریال، کرون نروژ ۵ هزار و ۲۳۱ ریال، کرون دانمارک ۶ هزار و ۶۸۲ ریال، روپیه هند ۶۲۳ ریال، درهم امارات متحده عربی ۱۱ هزار و ۶۰۳ ریال، دینار کویت ۱۴۰ هزار و ۷۳۴ ریال، یکصد روپیه پاکستان ۳۵ هزار و ۵ ریال، یکصد ین ژاپن ۳۸ هزار و ۶۲۰ ریال، دلار هنگ کنگ ۵ هزار و ۴۳۲ ریال، ریال عمان ۱۱۰ هزار و ۸۱۸ ریال و دلار کانادا ۳۲ هزار و ۴۲۱ ریال قیمت خورد.

همچنین نرخ راند آفریقای جنوبی ۳ هزار و ۱۰۵ ریال، لیر ترکیه ۹هزار و ۲۸۹ ریال، روبل روسیه ۶۸۰ ریال، ریال قطر ۱۱ هزار و ۷۰۶ ریال، یکصد دینار عراق ۳ هزار و ۵۹۶ ریال، لیر سوریه ۸۳ ریال، دلار استرالیا ۳۱ هزار و۵۴۴ ریال، ریال سعودی ۱۱ هزار و ۳۶۳ ریال، دینار بحرین ۱۱۳ هزار و ۳۲۴ ریال، دلار سنگاپور ۳۱ هزار و ۲۶۷ ریال، ده روپیه سریلانکا ۲ هزار و ۶۹۲ ریال و یکصد روپیه نپال ۳۸ هزار و ۷۲۲ ریال تعیین شد.

نرخ یکصد درام ارمنستان ۸ هزار و ۸۳۶ ریال، دینار لیبی ۳۰ هزار و ۹۰۲ ریال، یوان چین ۶ هزار و ۴۳۸ ریال، یکصد بات تایلند ۱۲۹هزار و ۱۳۳ ریال، رینگیت مالزی ۱۰ هزار و ۵۵۹ ریال، یک هزار وون کره جنوبی ۳۸ هزار و ۲۶۹ ریال، یکصد تنگه قزاقستان ۱۲ هزار و ۴۹۰ ریال، افغانی افغانستان ۵۸۲ ریال، روبل جدید بلاروس ۲۱ هزار و ۳۰۵ ریال، منات آذربایجان ۲۵ هزار و ۶۵ ریال، سومونی تاجیکستان ۴ هزار و ۶۵۴ ریال و بولیوار جدید ونزوئلا ۴ هزار و ۲۶۷ ریال ارزش‌گذاری شد.


منبع : تابناک اقتصادی

برچسب ها : سکه عقب نشینی روز قبل را جبران کرد؛ تأثیر منفی اظهارات یک نماینده مجلس بر بازار سکه ,

تامین مایحتاج مردم با ارز دولتی/ تخصیص ۷ هزار میلیارد تومان یارانه برای دو دهک پایین درآمدی

تامین مایحتاج مردم با ارز دولتی/ تخصیص ۷ هزار میلیارد تومان یارانه برای دو دهک پایین درآمدی

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: حفظ ثبات بازار و تامین مایحتاج مردم با ارز دولتی بزرگترین تلاشی است که دولت برای حفاظت از زندگی دهک‌های پایین جامعه در دستور کار دارد.

علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، درباره جزئیات برنامه دولت برای محافظت از زندگی دهک‌های پایین جامعه، گفت: تلاش دولت برای حفظ ثبات بازار و تامین مایحتاج مردم با ارز دولتی بزرگترین اقدامی است که برای حفاظت از زندگی دهک‌های پایین جامعه در حال انجام است.

وی با اشاره به تصمیمات دولت برای کنترل بازار در جریان نوسانات اخیر ارزی گفت: دولت تلاش کرده تا تمام کالاهای مرتبط با نیازهای اساسی مردم با ارز دولتی تامین شود و خوشبختانه تا به حال تغییر قابل توجهی در قیمت کالاهای اساسی مورد نیاز مردم نداشته‌ایم.

ربیعی تصریح کرد:‌زندگی روزمره مردم و نیازهای آنها ارتباط خاصی با نوسانات ارز نداشته و سیاست دولت این است که این نوسانات تاثیری در قدرت خرید به خصوص در دهک‌های پایین جامعه ایجاد نکند.

وی درباره تصمیم دولت در اختصاص یارانه به اقشار پایین، گفت: 7 هزار میلیارد تومان یارانه برای دهک‌های 9 و 10 در نظر گرفته شده است که برای عملیاتی شدن آن برنامه‌ریزی خواهیم کرد.


منبع : فارس

برچسب ها : تامین مایحتاج مردم با ارز دولتی ,

خودروسازان فرانسوی در ایران می مانند؟

خودروسازان فرانسوی در ایران می مانند؟

اقتصاد نیوز: معاون وزیر صنعت با تشریح جزئیات جلسات وزارت صنعت با خودروسازان فرانسوی، از ابزار علاقمندی آنها برای ماندن در ایران بعد از خروج ترامپ از برجام خبر داد و گفت: پکیج‌های همکاری مشترک در راه است .

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا؛ محسن صالحی‌نیا در گفتگو با خبرنگار مهر از برگزاری جلسات مکرر وزارت صنعت با خودروسازان خارجی شریک ایران، بعد از خروج آمریکا از برجام خبر داد و گفت: ظرف هفته‌های گذشته یک جلسه با مقامات شرکت رنو و یک جلسه با شرکت پژوی فرانسه برگزار شده که در تمام این جلسات، خواسته آنها ایجاد شرایطی برای ماندن در ایران و حفظ قرارداد جوینت‌ونچر است. به هر حال آنها در این مدت بر روی قرارداد خود با ایران وقت و هزینه زیادی گذاشته و سرمایه‌هایی را هم به ایران آورده‌اند.

پژو و رنو می‌خواهند در ایران بمانند :

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: عزم این دو کشور در انجام پروژه در ایران و حفظ قرارداد جوینت ونچر است؛ اما به هرحال محدودیت‌های آمریکا نیز می‌تواند تا حدودی در این قراردادها، مشکل‌ساز شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا پژو می‌تواند سرمایه را از ایران خارج کند، گفت: طبق قرارداد، اکنون پژو بخشی از سرمایه مورد توافق در قرارداد را به ایران آورده و تبدیل به زمین و سوله کرده است که بخشی از آن به عنوان خطوط تولید و مونتاژ و سرمایه گذاری در دارایی، نیروی مهندسی و تامین قطعات است؛ بنابراین بر اساس قراردادی که میان ایران و این شرکت فرانسوی وجود دارد، در صورت خروج پژو از قرارداد، باید پنالتی‌های لازم را به ایران بدهد .

صالحی‌نیا ادامه داد: در شکل کلان، برای محاسبه جرایم بر اساس قرارداد عمل می‌شود، ولی تصور ما این است که شرکت پژو هم برای هر گونه تصمیم‌گیری در این رابطه، هزینه- فایده کرده و محاسبه می‌کند که اگر از این قرارداد خارج شوند بیشتر ضرر خواهد کرد یا اینکه بمانند؛ در هر صورت هر گونه تصمیم‌گیری در این رابطه برای آنها هزینه دارد .

ماندن یا رفتن پژو تا چند روز دیگر مشخص می‌شود :

وی در پاسخ به این سوال که آیا قرارداد پژو به لحاظ منافع قراردادی در دوره جدید بهتر از قرارداد سال‌های گذشته است، گفت: ایران خودرو خسارت قرارداد قبل را از پژو دریافت کرد؛ این در حالی است که در ترم‌های بین‌المللی، بر هم زدن قرارداد منجر به این خواهد شد که شرکت بر هم زننده قرارداد، در دو مسیر ضرر کند. اول در مورد شرکت جوینت‌ونچری است که تشکیل شده و برای شکل‌گیری آن، هزینه کرده است؛ دوم ضرر خروج از قرارداد است. به هر حال تفکر پژو-سیتروئن این بوده که در ایران سرمایه‌گذاری کرده و علاوه بر بازگشت اصل سرمایه، به سودآوری برسد؛ اگر این طور نبود، پژو به بازار ایران ورود نمی‌کرد؛ اما اکنون مساله این است که آنها بین دو ضرر یکی را انتخاب کنند. خروج از قرارداد برای آنها ضرر است و باید ببینند که اگر این کار را نکنند، ماندن چه ضرری برای آنها دارد؛ به نظر می‌رسد وزارت صنعت با این شرکت، ظرف روزهای آینده به جمع‌بندی خواهد رسید.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: در مجموع باید به این نکته اشاره کرد که صنعت خودروی ایران، قبل از اینکه قراردادهایی در خصوص همکاری مشترک با شرکای خارجی به امضا برساند، فرآیندهای کاری خود را داشته و به لحاظ تولید، مسائل کیفی و پلت فرم، کار خود را پیش برده است، بنابراین مسائل پیش آمده در مورد خروج آمریکا از برجام اگرچه می‌تواند بر روی قراردادهای همکاری ایران با خودروسازان خارجی اثرگذار باشد و قراردادهای جوینت ونچر را تحت‌الشعاع قرار دهد، اما صنعت خودروی ایران را تعطیل نمی‌کند.

پژو از ایران مهلت گرفت :

وی اظهار داشت: در مقطع فعلی اگر بخواهیم بگوییم که خروج کامل شرکای خارجی صنعت خودروی ایران صورت گرفته، به نظر من صحیح نیست و اتفاق نیفتاده است؛ چراکه به هر حال بخشی از شرکتهایی مثل رنو و پژو، سرمایه‌هایی را به ایران آورده و همکاری‌هایی را با ایران شروع کرده‌اند که در حال حاضر، در طی این مدت با توجه به تحولاتی که ممکن است در سطح روابط خارجی ایران اتفاق افتد، آنها نیز رایزنی‌ها و آخرین هماهنگی‌های خود را با آمریکا در حال انجام دارند و منتظریم که به صورت نهایی، نظرات خود را در این رابطه اعلام کنند.

صالحی‌نیا با بیان اینکه در جلساتی که وزارت صنعت با این دو خودروساز خارجی داشته، آنها از این نگران بودند که در ادامه همکاری با توجه به قواعدی که وضع شده است علی‌الخصوص در ارتباط با شرکتهای بزرگ بین‌المللی، هزینه زیادی را متحمل شوند، گفت: البته باید به این نکته نیز اشاره داشت که این دو شرکت با تامین‌کنندگان مختلفی در دنیا در ارتباط هستند که آنها در ارتباط با دانش فنی، تامین قطعات و توسعه، کار واحد نیستند و هر یک با شرکتهای مختلفی در سطح دنیا کار می‌کنند و فقط این طور نیست که پژو و رنو به کشورهای مختلف، کالا بفروشند.

وی اظهار داشت: شرکتی مثل پژو سیتروئن، در هر یک از بخش‌های صنعت خودرو با تامین کنندگان مختلفی کار می‌کند؛ بنابراین این نگرانی وجود دارد که این تصمیماتی که از سوی آمریکا گرفته شده، در آینده همکاری آنها با سایر شرکایشان اثرگذار باشد؛ بنابراین از وزارت صنعت وقت خواسته اند تا بیشتر بررسی کنند که چه پکیج‌هایی را برای ادامه همکاری به ایران معرفی کنند.

پکیج‌های همکاری خودروسازان فرانسوی با ایران در راه است :

معاون وزیر صنعت گفت: تا جایی که می‌دانم رنو چون هنوز در ابتدای کار است، تلاش شده و زمانی هم گذاشته بودند که ظرف روزهای آینده نتیجه نهایی بررسی‌های خود را به وزارت صنعت اعلام کنند که با چه پکیجی به ایران خواهند آمد.

این مقام مسئول در وزارت صنعت، خاطرنشان کرد: در مورد پژو شامل پژو و سیتروئن هم به این ترتیب است و می‌شود تامل بیشتری در رابطه با همکاری با آنها داشت تا آخرین پکیج خود را ارایه دهند. به هر حال از دیدگاه ما شرکت جوینت تشکیل شده و سرمایه آورده شده است؛ هر چند سرمایه‌ای که قرار بود این شرکتها به ایران بیاورند، قرار بود که در دو سال به عدد تعیین‌شده برسد، اما بخش اول آن به ایران آورده شده است.

وی تاکید کرد: البته بنده از این منظر که سرمایه‌گذاری پژو یا رنو تا انتها بر اساس برنامه، به نتیجه برسد، تردید دارم.

صالحی‌نیا در پاسخ به این سوال که اصولا ممکن است که ما دوباره به شرایط تحریم ۹۰ و ۹۱ با شرایط بد تامین قطعات برگردیم؟ اظهار داشت: تولید خودرو از ۹۰ روز بعد از تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، مشمول محدودیت خواهد شد، بنابراین ما پیش‌بینی های لازم را صورت داده‌ و تدابیر لازم را اتخاذ کرده‌ایم. شرکتهای مختلفی در دنیا کار می‌کنند که متاثر از تصمیمات آمریکا نیستند. اینها بنگاههای اقتصادی هستند و سهامداران مختلفی دارند که تصمیمات آنها الزاما و به صورت ۱۰۰درصد تصمیماتی همسو با امریکا نیست؛ ولی به دلیل اینکه مجبورند که با نهادهای مالی مختلف در دنیا کار کنند، در تصمیماتشان اثر می‌پذیرند.

وی ادامه داد: در صنعت خودرو یکسری قطعات الکترونیکی و سیستم‌هایی مثل ای سی یو، ایربگ و ای بی اس وجود دارد که در تیراژهای انبوه، از سوی شرکتهای محدودی در دنیا تامین می‌شود؛ ما پیش‌بینی کرده‌ایم که موجودی حداکثر در این رابطه داشته باشیم و جایگزینی برای تامین قطعات پیدا کنیم.

صالحی نیا گفت: من فکر نمی کنم که محدودیت ما در صنعت خودرو، از سال ۹۰ و ۹۱ بیشتر باشد. در آن مقاطع، تدابیر مختلفی برای تامین قطعات صورت گرفت؛ البته این تامین قطعاتی که در صنعت خودرو انجام شده، نسبت به جمع نیازمندی ما از نظر مقداری و ارزشی بالا نیست؛ البته باید اعتراف کرد که در مورد خودروهای جدید، اگر نتوانیم با شرایط اقتصادی و کیفی خوبی، این قطعات را جایگزین کنیم، آنها را به مرحله بعد موکول نماییم. اما به لحاظ تولید خودروهای داخلی، هم وزارت صنعت به عنوان دستگاه سیاستگذار و هم خودروسازان، از تولید خودروها پشتیبانی می کند.


منبع : اقتصاد نیوز


برچسب ها : خودروسازان فرانسوی در ایران می مانند؟ ,

‍احتمال باقی ماندن ژاپن در لیست خریداران نفت از ایران

‍احتمال باقی ماندن ژاپن در لیست خریداران نفت از ایران

بر اساس گزارش های منتشر شده، آمریکا از ژاپن خواسته که با اجرایی شدن تحریم های اقتصادی علیه ایران خرید نفت از این کشور را به طور کامل متوقف کند. تصمیم نهایی در این خصوص را دولت ژا‍پن خواهد گرفت.

به گزارش تابناک اقتصادی به نقل از اسپوتنیک، مدیر سیاست های نفتی در وزارت اقتصاد ژاپن با توجه به در جریان بودن مذاکرات بین توکیو و واشنگتن از اظهار نظر در مورد موضوع نامبرده خودداری کرده است. این در حالی است که بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در این رابطه اذعان کرده است بیشتر مشتریان نفت ایران به خرید نفت از این کشور ادامه داده و میزان صادرات نفت خام ایران در ماه جاری حدود ۲.۵ میلیون بشکه در روز بوده است.

وی همچنین پس از نشست روز گذشته ی اوپک اذعان کرده است که ایران مصمم به یافتن راه هایی دیگری برای نگه داشتن میزان فعلی عرضه ی نفت علیرغم تحریم های اقتصادی آمریکا است. زنگنه در این رابطه افزوده است ''نمی توانم این راه های دیگر را در اینجا شرح دهم. اگر دولت آمریکا بداند که ما چه کار خواهیم کرد سد راه خواهد کرد''. همچنین، وزیر نفت ایران گفته است که احتمال اینکه شرکت های نفتی بتوانند برای مبادلات نفتی خود با ایران از دولت آمریکا معافیت اخذ کنند کم است.

در پایان باید خاطر نشان گردد که بنابر گزارش های منتشر شده توسط وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن این کشور سال گذشته میلادی ۵.۳ درصد (معادل ۱۷۲،۰۰۰ بشکه در روز) از نیازهای نفتی خود را از طریق ایران تامین کرده بود. این در حالی است که کشورهایی که با ایران معاملات تجاری دارند باید تا قبل از اجرایی شدن تحریم ها علیه ایران در ماه نوامبر سال جاری یا به تحریم های آمریکا پایبند باشند و یا خطر تحریم های ثانویه ی آمریکا را به جان بخرند.

منبع : تابناک اقتصادی

برچسب ها : ‍احتمال باقی ماندن ژاپن در لیست خریداران نفت از ایران ,

هیجانی و کوتاه‌مدت وارد بازار بورس نشوید

هیجانی و کوتاه‌مدت وارد بازار بورس نشوید


یک تحلیل‌گر بازارهای مالی از افراد خواست در شرایط کنونی و هیجانی بازار بورس از سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در این بازار خودداری کنند.

محمد ماهیدشتی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به افزایش شاخص کل بورس که رکوردشکنی داشته، گفت: علاوه بر اینکه در این مدت بیشترین افزایش روزانه شاخص کل را داشتیم، شاخص کل نیز به بیش از ۱۰۰ هزار واحد رسید.

وی با اشاره به رشدی که اخیرا در بازارهای دیگر مانند مسکن، ارز، طلا و ... داشتیم، افزود: شاخص کل بورس نیز راهی را رفته که بازارهای دیگر رفتند.

این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه شاخص کل بورس معمولا بر اساس شاخص شرکت‌های بزرگ مانند فولاد مبارکه، هلدینگ خلیج فارس، بانک ملت، مخابرات ایران و ... تعیین می‌شود، یادآوری کرد: تغییرات شاخص بورس معمولا حاصل تغییر شاخص این شرکت‌های بزرگ است و شرکت‌های کوچکتر حتی اگر رشد قیمت زیادی هم داشته باشند تاثیر چندانی بر شاخص کل نخواهند داشت.

ماهیدشتی خاطرنشان کرد: این بدان معناست که وقتی افزایش شاخص کل بورس را داشتیم، الزاما سهام تمام شرکت‌ها و آن هم به میزان یکسان بالا نرفته است.

وی عمده افزایش قیمت سهام را مربوط به سه گروه صنایع شیمیایی، فلزی و معدنی دانست و تاکید کرد: این افزایش قیمت ناشی از تصمیمات و سیاست‌هایی است که اخیرا در رابطه با این شرکت‌ها اتخاذ شده است.

به گفته این استاد دانشگاه، در بخش صنایع فلزی و معدنی مقرر شده این شرکت‌ها بتوانند ارز حاصل از صادرات خود را به صورت توافقی و بالاتر از قیمت ۴۲۰۰ تومان سامانه نیما و با قیمت نزدیک به بازار آزاد در اختیار واردکنندگان قرار دهند.

ماهیدشتی معتقد است، در چنین شرایطی درآمد صادراتی این شرکت‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و از همین رو قیمت سهام آنها نیز بالا رفته است.

وی افزود: درباره گروه‌های صنایع شیمیایی نیز مقرر شده قیمت گاز تحویلی به این واحدها بر مبنای دلار ۳۸۰۰ تومان محاسبه شود، اما آنها می‌توانند محصولات خود را بر اساس دلار ۴۲۰۰ تومانی بفروشند و از مابه‌التفاوت این قیمت‌ها منتفع شوند.

این تحلیل‌گر بازاهای مالی عنوان کرد: مجموع این اخبار باعث شده در سهام این شرکت‌های بزرگ رشد قیمت داشته باشیم که شاخص کل را در برخی روزها تا سه هزار واحد هم بالا برده و صفوف سنگین و گسترده برای خرید سهم این شرکت‌ها داشته باشیم.

ماهیدشتی درباره احتمال تداوم روند صعودی شاخص‌ها عنوان کرد: در این خصوص باید نگاهی هم به بازارهای جهانی داشته باشیم که فعلا در بخش سنگ آهن روند صعودی قیمت‌ها را نداشتیم و قیمت نفت نیز طی روزهای اخیر رو به افزایش نبوده است و ارزش سهام شرکت‌های وابسته به این صنایع نیز احتمالا رو به بالا نخواهد بود.

وی افزود: در بازار داخلی کشور نیز بر خلاف روزهای گذشته روند صعودی نداشتیم و به نظر می‌رسد این انتهای حرکت صعودی قیمت سهام در صنایع باشد.

این تحلیل‌گر بازارهای مالی معتقد است در چنین شرایطی که بازار حالت هیجانی دارد و پیک رشد قیمت‌ها صورت گرفته، ریسک سرمایه‌گذاری خصوصا برای سهام‌داران خُرد و به صورت کوتاه مدت زیاد است.

ماهیدشتی با بیان اینکه تحلیل‌ها نشان می‌دهد بخشی از سرمایه‌های سرگردان مردم به سمت بازار سهام آمده است، عنوان کرد: نباید فراموش کرد بازار سهام به هیچ وجه مانند بازار طلا و ارز نیست که افراد شانسی وارد آن شوند و در مدت کوتاهی سود ببرند.

وی ادامه داد: افرادی که قصد دارند وارد بازار شوند باید نگاه بلندمدت و دانش کافی داشته باشند و از هجوم برای خرید سهم درشرایط کنونی خودداری کنند و اجازه بدهند قیمت‌ها کمی منطقی شود و افزایش قیمت فروکش کند.

این استاد دانشگاه گفت: افراد به هیچ عنوان نباید تمام دارایی و سرمایه خود مانند پول خانه‌ای که دارند و... را وارد بازار بورس کنند و با یک نوسان قمیت ناگهانی غافلگیر شوند و ضرر کنند.

ماهیدشتی با بیان اینکه نگاه به بازار بورس باید بلندمدت باشد، تصریح کرد: به علاوه نباید فراموش کرد در شرایط کنونی ریسک‌های سیاسی خصوصا در زمینه خروج آمریکا از برجام بالا است و می‌تواند بازار را تحت تاثیر قرار دهد.

ماهیدشتی افزود: البته به آینده بازار در بلندمدت خصوصا طی سه چهار سال اخیر خوشبین هستم.

این تحلیل‌گر بازارهای مالی خاطرنشان کرد: معمولا بازار سهام در دوران هشت ساله یک رئیس جمهوری در دو سال اول مقداری رکود دارد و پس از آن وارد دوران رونق خواهد شد.

وی در پایان از تاثیر بالا بودن سود سپرده‌های بانکی بر بازار سهام هم یاد کرد که مانعی برای ورود سرمایه مردم به این بازار و تداوم رشد شاخص‌ها است و باید حتما کاهش پیدا کند.

برچسب ها : هیجانی و کوتاه‌مدت وارد بازار بورس نشوید ,

صفحات سایت

تعداد صفحات : 2


برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها برچسب ها